تاثیر قهوه بر سلامت کبد

محققان موسسه ملی سرطان در آمریکا NCI منتشر کرده‌اند: نوشیدن قهوه بدون کافئین برای سلامت کبد مفید می باشد. نتایج این تحقیق که در مجله این انجمن انتشار یافته است نشان می‌دهد مصرف قهوه مرغوب (بدون در نظر گرفتن کافئین آن) می‌تواند بر سطوح پائین آنزیم‌های کبدی تاثیرگذار باشد. این بدان معناست که ترکیبات شیمیایی موجود در قهوه به غیر از کافئین آن می تواند محافظ کبد باشد.
بنا به آمار های منتشر شده بیش از نیمی از آمریکایی‌های بالای ۱۸ سال بطور متوسط روزانه بیش از ۳ فنجان قهوه می‌نوشند. از سوی دیگر از سال ۱۹۸۰ تا به حال، مصرف قهوه در هر سال یک درصد افزایش داشته که این رقم در سالهای اخیر به دو درصد رسیده است.
مطالعاتی که تا قبل از این انجام گرفته بود نشان می‌داد مصرف قهوه می تواند بر کاهش احتمال ابتلا به دیابت در حال پیشرفت، بیماریهای قلبی عروقی، بیماری کبد چرب، سیروز و سرطان کبد تاثیر مثبت داشته باشد.
دکتر کن شیائو، محقق موسسه ملی سرطان آمریکا می‌گوید: تحقیقات قبلی ما نشان می‌داد که نوشیدن قهوه می‌تواند تاثیرات محافظتی بر کبد داشته باشد. هرچند ما هنوز اطمینان نداریم که این تاثیر در قهوه بدون کافئین بیشتر خواهد بود یا خیر.
در یک آزمایش گروهی، در موسسه بهداشت ملی آمریکا، به ۲۷۷۹۳ نفر داوطلب که از ۲۰ سال به بالا داشتند در یک بازه زمانی۲۴ ساعته، قهوه داده شد و در طی این مدت با آزمایش خون، عملکرد کبدشان مورد بررسی قرار گرفت.
داوطلبانی که سه فنجان یا بیشتر قهوه مصرف کرده بودند، وضعیت کبدی مناسب‌تری نسبت به کسانی که قهوه مصرف نکرده بودند از خود نشان دادند.
دکتر شیلئو نتیجه می‌گیرد: یافته های ما اثبات می‌کند مصرف قهوه بدون کافئین قطعا به سلامت کبد کمک می‌کند. هرچند که رسیدن به یک تعریف کامل در این باب، نیازمند آزمایش های بیشتر است.

این آزمایشات مجدد در استرالیا نیز انجام شد و نتایج این بررسی نشان می‌دهد افرادی که در طول روز بیش از دو فنجان قهوه می‌نوشند کمتر با احتمال ابتلا به بیماری‌های کبدی مواجه‌اند.

در این بررسی پزشکان استرالیایی روی ۱۱۰۰ بیمار مبتلا به امراض کبدی تمرکز کرده و دریافتند قهوه می‌تواند تاثیر به سزایی روی سلامت آنان داشته باشد.

نوشیدن دو فنجان قهوه در روز از میزان آسیب ناشی از هپاتیت نوع C تا ۱۳ درصد می‌کاهد. همچنین چهار فنجان قهوه در روز علائم بیماری کبد چرب را تا ۲۴ درصد کاهش می‌دهد.

«آلکس هوج»، متخصص بیماری‌های کبد در توضیح یافته‌های به دست آمده گفت:‌ نوشیدن دو فنجان قهوه یا بیشتر به بهبود بیماری کبد در مبتلایان به آن منجر می‌شود. در واقع میزان معمولی از نوشیدن قهوه بسته به بیماری کبد می‌تواند با آسیب‌دیدگی کمتر کبد و کاهش چربی آن منجر شود.

همچنین بیشترین تاثیر در مبتلایان به هپاتیت نوع C مشاهده شده و در عین حال نوشیدن چای هیچ تاثیری روی کبد ندارد. در یک مطالعه دیگر نیز تاثیر نوشیدن پنج فنجان قهوه در روز مورد بررسی قرار گرفت که در مجموع مشخص شد مصرف متعادل قهوه با کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی،‌ دیابت، بیماری‌های عصب‌شناختی همچون پارکینسون و کاهش نرخ خودکشی مرتبط است.

علاوه بر این ترکیب‌های زیست‌فعال موجود در قهوه مقاومت انسولینی و التهاب را کاهش می‌دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *